İdil’in Yemekleri - Pırasa Mücveri (+8ay)

Blog da artık resmi olarak İdil’in arkadaşlar. Daha doğmadan “o ayrı bir birey bunu kabul ettim, biz yok o var” diyordum ki (hala biz demiyorum, çoğul konuşmuyorum o ayrı) bal gibi "biz" varmış. Ben onun alanına saygılıyım ama o benim her yerimde, artık kabul ettim bunu :) Bir blogu kızımdan esirgeyecek değilim. Alsın tepe tepe kullansın.

Bu ek gıda meselesi apayrı bir mevzuymuş. Klasikçiler ve blw’ciler var (bu konuda ayrı bir yazı yazacağım inşallah). Hangi tarafı seçerseniz seçin her gün kendinize soracağınız tek soru var : bugün ne pişirsem? Bebeğiniz sizinle aynı yemekleri yiyecek noktaya gelene kadar ona ayrı yemek yapmak, bunu her gün düşünmek benim gibi mutfağı ve yemek yapmayı seven bir insanı bile isyan ettirdi. Blog=paylaşmak, isterim ki isyan ettiğiniz noktada açıp blogta uygun bir tarif bulun yavrunuza.

Köfte, mücver ve çorba çocuklarınıza yemedikleri şeyleri yedirebileceğiniz yiyecek formları. Özellikle sebzeler için kurtarıcı. Tek sebze ile yapabileceğiniz gibi, birden fazla sebze ile de yapabilirsiniz. Tadım aylarında tek tek  sebzelerin tatlarını öğrenmeleri önemli. Sonrasında böyle karışık tatlara geçiş yapabilirsiniz.Malzemeler:

  • 1 sap pırasanın beyazının 1/3’ü
  • 1 küçük havucun yarısı
  • 1 yumurta sarısı
  • 2 yemek kaşığı tam buğday un
  • 2 yemek kaşığı peynir altı suyu (yoğurt suyu da olur)
  • 1 yemek kaşığı ev yapımı lor
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı


Pırasayı ince ince kıyın, havucu rendeleyin. Buharlı pişirme aparatında pişirin. Ben Ikeanın sepeti kullanıyorum. Gayet başarılı. Sebzelere pişince, ılıması için kaseye alın. Ilıdıktan sonra zeytinyağı hariç tüm malzemeleri ekleyin ve karıştırın. Yapışmaz tavaya zeytinyağını ekleyin. Birer yemek kaşığı büyüklüğünde mücverleri renkleri dönene kadar pişirin. Bebeğinizin çiğneyebileceğinden eminseniz fırında da pişirebilirsiniz. Daha kuru olabilir fırında. Miniğe lop lop et olsun 💛

*Daha önce denemediğiniz her gıda için doktorunuza danışın lütfen!

Yorumlar

Piece Of Instagram

Piece Of Cake Facebook