Sümela Manastırı

Şunu bilir şunu söylerim, bir işi aklınıza geldiği anda yapmazsanız, o iş uzar gider. Bu yazı da böyle bir gerçeğin kurbanı olarak tam 2.5 aydır tamamlanmak için bekliyor. Sanırım hatamı buldum şu an aydınlandım. Aynı anda bir çok yazıyı yazmak için hazırlanıyorum, sonra hepsi yarım kalıyor. O yüzden şimdi hepsini bir köşeye bıraktım, bu dünya harikası yeri daha fazla yazmadan durmamam gerektiğine karar verdim.

Sümela Manastırı benim şu ana kadar gördüğüm en güzel ve gizemli yapılardan biri. Yapıldığı yılları düşünüp ve konumunu görüp çok daha fazla etkileniyorsunuz.Yapıldığı yıllarda buraları nasıl bulmuşlar diyorsunuz ama şu an Sümela Manastırı'na Trabzon şehir merkezinden tabelalarla kolayca ulaşabiliyorsunuz. Maçka Altındere Milli Parkı'na arabanızla belirli bir ücret karşılığında giriyorsunuz, bir Karadeniz klasiği olarak "yeşile doyarak" yolunuza devam ediyorsunuz. Benim bu kısımda biraz boynum koptu diyebilirim, "Ah bu köşeyi dönünce görecek miyim?" "Arkamızda kaldı kesin tüh kaçırdım!" yakarışlarımla çarşı alanına ulaştık. "Hala göremiyorum yahu nerede" dememle kafamı kaldırıp o harika yapıyı görmem bir oldu.
Tam bakakalmışken, özel araçların daha da yukarı gidebileceği bir yol olduğunu öğrendik. (Tur otobüsü ile gelen ziyaretçiler, otobüslerin park ettiği çarşı alanından manastıra çıkan patika yoldan yukarı epey tırmanmak durumunda kalıyor. Özel araçlar ise yeni yapılan yolun 3/4ünü araba ile çıkarak, kısa bir yol yürüyerek manastıra ulaşabiliyor.)

Bu tabela bizim diğer patika yoldan kısa olan patika yolumuzun tabelası
Ağaç köklerinin ve dağ manzarasının mistik bir hava kattığı patika yoldan müze girişine ulaştık. Müze kart ile girebildiğiniz gibi, bilet alarak da girebiliyorsunuz. Müze kart başvurusu yapabildiğiniz müzelerden biri Sümela. Daha detaylı bilgi için tık tık.
Müzenin tahminimce beşte biri ziyarete açık durumda. Uzun süredir devam eden restorasyon çalışmaları sebebi ile manastırın büyük bir bölümü kapalı. Ziyarete açık alanlarını görünce zaten iyi ki açmamışlar diyorsunuz. Çünkü güzel milletimin güzel kafalı insanları duvalara daha doğrusu fresklerin üzerine isimlerini yazmışlar, burayı kutsal (!) kabul eden Rum, Gürcü dahil yerli yabancı ziyaretçiler resimleri KAZIMIŞLAR. Çok fazla tahribat var insan güzelliğe hayran olacağı yere "cık cık cık" diyerek geziyor.

Sümela isminin nereden geldiği hakkında bir sürü hikaye var. Bunlardan birine göre manastırın bulunduğu dağların adı eski çağlarda Mela imiş. Yunanca'da "Stou Mela"  "Mela'da" demekmiş. Rum lehçesinde de Sou Mela olarak söylendiği için günümüze kadar böyle anılmış.

Peki neden dağın başına gelip de manastır yapılmış? Bir çok kişi tarafından bilinen efsaneye göre iki keşiş aynı rüyayı görüyorlar ve deniz yolu ile Trabzon'a gidiyorlar. Orada karşılaşan keşişler, birbirlerine rüyalarını anlatıp "rüyalarında  Hz.İsa’nın öğrencilerinden Aziz Luka’ın yaptığı 3 Panagia ikonundan, Meryem'in bebek İsa’yı kollarında tuttuğu ikonun bulunduğu yer olarak Sümela'nın yerini görmüşler" buradaki kilisenin temelini atıyorlar. Kilisenin manastıra dönüşümü ile ilgili çok net bilgiler bulunmuyor.

Kilise içerisindeki freskler görülmeye değer. Bu fresklerin İncil'in özeti gibi olduğu söyleniyor. Adem ve Havva'nın yaratılışı, yasak meyve ve cennetten kovulma, İsa'nın doğumu, yeniden dirilme ve havariler gibi İncil'de geçen olayların resmedildiği fresklerin bulunduğu bilgilerini okudum. Tur ile gitmediğimiz için rehberimiz de yoktu haliyle ve hangi fresk hangisi kendimiz araştırdık.

Fotoğraflayabildiklerim:

Önceden kilise ziyaretleriniz olduysa eğer Meryem'in farklı resmedildiğini görebilirsiniz. İnternetten bulduğum bilgiye göre bu Meryem ikonu, Gürcülerin Gürcü Madonna olarak kullandığı figür ile resmedilmiş.

Meryem'in başının üzerindeki ikonun Abdullah Gül'e benzediğinin söylendiği ve ortalığın karıştığı zamanı hatırlıyor musunuz? :) 

Vandalizm budur efendim. Keşke bunlara da önlem alsalarmış. Kurtarılabilen kısım bile bu kadar güzelken, el değmemiş hali bizleri nasıl etkilerdi kim bilir?


Pantokrator hareketi yapan Mustafa (Meryem ikonunda küçük İsa'nın eline bakın) Bu konu ile ilgili bilgi için buraya alayım sizi.Gezdikten sonra iyi ki UNESCO elini bu işe atmış, iyi ki buralar kurtarılmış diyorsunuz. 

Kilisenin dış duvarı-1

Kilisenin dış duvarı-2

Kilisenin dış duvarı-3
Çevremdeki herkese Karadeniz'e en kısa zamanda gitmesi gerektiğini söylediğim gibi, Sümela Manastırı'nı da sakın sakın atlamayın diyorum. 

Tatiliniz bol olsun 
Sevgiler
Merve

Yorumlar

Piece Of Instagram

Piece Of Cake Facebook