Gürcistan-Acara / Batum

Rize'ye kadar gitmişken Gürcistan'a en azından günübirlik uğramak vardı aklımızda. Bize en yakın şehir de Batum olduğu için orayı tercih ettik ve sabahtan yollara düştük.

Batum yeni yeni gelişen bir turizm ve liman şehri. Denizin medeniyet getirdiği bir şehir. Yeni yapılan lüks otelleri ile de her sene turist sayısında artış oluyor. Savaştan sonra toparlanmaları elbette zor olmuştur ama bu günlere gelebilmeleri bence takdire şayan. Şehrin eski ve yeni olmak üzere iki bölgesi var gözlemlediğim kadarı ile. Yeni kısımda lüks oteller ve dokusuna zarar verilmeden restore edilmiş binalar, cafeler, restorantlar var. Bu bölgede arabalar oldukça lüks. Eski kısıma geçişte bir ara bölge var ki burası da yavaş yavaş gelişmekte gördüğüm kadarıyla. Daha eski ve toparlanamamış kesimi göremedik ama şehir bu gidişle maksimum 5 sene içerisinde kendisini toparlar.

Öncelikle dil ve para biriminden bahsedeyim. Türkçe bilmiyorlar, ya da biliyorlar da konuşmuyorlar. İngilizce bilen oranı baya yüksek. Ama dert etmeyin, tarzanca aradan kelime kelime anlaşabileceğinizi düşünüyorum. Biz esnafla çok muhattap olmadık ama yine de genel anlamda güleryüzlü ve sizi anlamaya çalıştıklarını görürsünüz. En nihayetinde savaş sonrası kalkınma arifesinde bir ülke. Para birimleri Lari, önceden 1 Lari = 0.8 Lira iken şu an 1 Lari yaklaşık 1.15 Türk lirasına denk geliyor. Anlayacağınız paramız orada bile değersiz. Ülke içerisinde kredi kartı ile alışveriş yaparken kurlara dikkat edin, doğru hesaplatın, hesaplayın. Nakit para harcamak isterseniz eğer paranızı lariye çevirtin. Artvin'de de döviz bürolarında yazıyordu lari var diye fakat, sorduğumuzda kalmadığını söylediler. Gürcistan'da hemen kapıda da döviz büroları var ama eğer imkanınız varsa şehir merkezini bekleyin.

Bu önbilgilerden sonra bizim gezimize dönelim. Rize şehir merkezinden yaklaşık 1.5-2 saat sonra Sarp sınır kapısındaydık. Normalde nasıldı  giriş-çıkış bilemiyorum ama biz gittiğimizde oldukça kalabalıktı. Önceden yaya olarak bir sınır kapısından geçmediğim için karşılaştıramıyorum başka bir yerle fakat burası biraz kuralsızdı. İnsanlar sıra olmaktan bihaber, sırada yer tutulmasının normal olabileceği kanaatindelerdi. Bu kısmı gerilmeden atlatmaya çalışın. Geziye odaklanın :)

Arabayla girişlerde, araba kimin üzerine ise o arabayla girebiliyor. Diğer yolcular inip yaya olarak işlemlerini halledip devam ediyorlar. Eğer araba sahibinin 18 yaşından küçük çocuğu var ise arabada, çocuğun hem anne hem babası arabada bulunmak kaydı ile girebiliyor ülkeye.

İlk olarak bizim taraftaki kimlik-pasaport işlemlerinizi hallediyorsunuz. Eğer nüfus kağıdı ile girecekseniz 15 lira karşılığında (geçen sene 1 liraymış, talep artınca fiyatı da artmış sanırım) kimlikle geçiş belgesi alıyorsunuz. Avuç içi büyüklüğünde bir kağıt (Kıbrıs'a gidenler bilir o kağıdı), ve yolculuk boyunca kaybetmemeniz gereken bir belge. Bu geçiş belgesini doldurduktan sonra ilk olarak Türk tarafından geçiş işlemlerini yaptırıyorsunuz. Sonrasında kısa bir yürüyüş ile Gürcü tarafındaki işlemlerinizi halletmek için bir binaya daha giriyorsunuz. Orada da işlemler bitince hop geçmiş oluyorsunuz. Gitmeyi düşünenlere tavsiyem olabildiğince erken gidin. Sabah 10 buçuk bile geç sayılabilir. Ama dediğim gibi bizim şansımız ya da şanssızlığımız da olabilir.

İlk dikkatimizi çeken şey Türk kapısı dibindeki cami ile bir kapıyı geçtikten sonra Gürcü kapısı yanındaki kilise. Bir kapının ve bir sınırın yaşam şeklini değiştirebiliyor olması oldukça ilginç. Şehir olarak düşünürsek Artvin de Batum da  oldukça muhafazakar ve dindar bir halka sahip. Nasıl şekilleniyor bu tür şeyler insan hayret ediyor.

Sarp Kilisesi

Girişte arabamızın gelmesini beklerken baya inceleme şansım oldu şehire giden çok fazla toplu taşıma aracı vardı. Onun dışında halktan insanlar da özel arabaları ile yardım etmeye çalışıyorlar size (iyi niyetli düşünmek istiyorum :D ) Fakat siz toplu taşımayı tercih edin eğer özel arabanız yoksa yani.

Sarp pilajı var hemen kapının yanında, taşlı bir plaj ve Karadeniz'in çılgın suyu bana pek cazip gelmedi. Ki hava da kapalıydı. Ama temiz görünüyordu genel anlamda. Plajın karşısında birahaneler var, fiyat sorgulamadım ama bence pahalıdır. İştahınızı şehir merkezine saklayın derim. Parfüm ve sigara satan adamlar yanınıza gelebilirler. Ne dediklerini anlamadığınızı anlayınca kırık bir Türkçe ile "parfüüğm çokzeeel" diyorlar. "Ya yok yeaaa" diye tepki vermeyin siz benim gibi, kibarca yok diyin :)


Sarp'tan Batum'a giden yol üzerindeki Aziz Andrew heykeli ve Sarp Şelalesi 

Şehire vardıktan sonra arabayı gayet merkezi bir yere park edip gezmeye başladık. Şehirde ilk dikkatimi çeken şey ise şehirin tarihi dokusuna dokunulmaması oldu. Yeni yapılanma çok ama 2 katlı güzel eski binalar da güzelce restore edilmiş, bol bol fotoğrafları çekilsin diye bekliyorlar :) Yeni binalarda da estetiğe önem vermişler. 4 köşe bina inadını kırmışlar. Bu kısımda yine aklıma Rize geldi üzüldüm sayın takipçim. Sahil şeridine 10-12 katlık çirkin apartmanları diken zihniyete burdan selam ederim. Neyse ne diyorduk, oteller casinolu, oldukça lüks oteller. Tabi daha ortalama olanlar da vardır ama kalmayacağımız için araştırmamıştım.


Eski Batum sokakları-1


Eski Batum Sokakları-2

Eski Batum Sokakları-3

Eski Batum Sokakları-4


Eski Batum sokakları -5

Eski Batum sokakları -6

Sokakları gönlünüzce gezin önce, bol bol fotoğraf çekin. Şehir merkezi belirli çizgilerde zaten emin olun kaybolmazsınız. Yüksek binaları görüyorsunuz hemen hemen her yerden. Onları takip ederek bile yolunuzu bulabilirsiniz. Yani kaybolmaktan korkmayın ama Türk restoranlarının olduğu sokakta Mustafa'nın bacağına çingene çocuklar yapıştı. Biz kalabalık olduğumuz için ayırdık falan ama oldu ki ara sokaklarda onlardan biriyle karşılaştınız panikleyebilirsiniz. Elleri ayakları da uzun maalesef. Bu konuda dikkatli olun derim. Her ara sokağa da girmeyin tekseniz eğer. Ki bu yabancısı olduğunuz her ülkede hatta kendi ülkemizde bile risk o yüzden gözünüz korkmasın.

Şehirdeki diğer bir eksik bina, anıt vb. yapıların açıklamalarının olmaması. Çok büyük bir kaç tanesine İngilizce açıklama da eklemişler ama çoğunda latin alfabesi ile yazılan tek bir dil göremezsiniz hatta açıklama da göremedikleriniz olabilir. Her şeyi döndükten sonra tek tek internette araştırarak öğreniyorsunuz.


Batumi International Art House1 aydır bu heykelin kime ait olduğunu bulamadım. Bilen varsa Allah rızası için söylesin :(

Şehir merkezindeki belli başlı bina ve yapıların fotoğraflarını çektim fakat ne binaları olduklarını bilmeden sanırım. Gözüme güzel gelen her şeyi çektim. Ama siz siz olun erken gidin erken yol alın ve daha çok gezin. Döndükten sonra kaçırdığımız bir kaç yer olduğunu fark edip üzüldüm. Gitmeden önce zamanı iyi kullanın ve gidilecek yerleri not alın derim.

Altın Post Heykeli (Hikayesi için tık tık ve tık tık)
Evropas Moedani ve Süpermen perçemim

Poseidon Heykeli tepesindeki kuş ile poz verdi.  

Poseidon Heykeli başka bir açıdan, nasıl olmuşta bu ucubeyi yıkmamışlar?

Önde Sovyet zamanından kalan tipik apartmanlar, arkada ise artık kapitalizmin ele geçirdiği ülkedeki lüks otellerden sadece bir tanesi. Dış cephesinde kendine ait dönme dolabı var :)


Ne olduğunu hala bilmediğimiz bina. Bir yerde belediye binası yazıyor bir yerde de çok zengin birine ait ev yazıyor. Ya ev sahibi görgüsüz ya da ilki daha mantıklı sanki hı?
Saint Nicholas Kilisesinin duvarından bir mozaik. Daha geniş açılı fotoğraflar ve bilgi için tık tık.

Batumi Piazza (Bilgi için tık tık)

Başka bir açıdan Piazza.Piazza'daki cafenin tavanı.

Sahil şeridini çok güzel değerlendirmişler, sahil boyunca yeşil alanı bol olan Batumi Boulevard parkı var. Çocuk parkından, konser alanına kadar bir çok aktiviteyi barındırıyor içinde. Parkın içerisinde buzdolabı süsü, su, hediyelik eşya satan seyyar satıcılar var. Türk parası aldılar hesaplayınca, küçük esnaf candır :) Büyük bir iskele, iskele üzerinde de cafeler mevcut. Şehrin en işlek plajı da burada bulunuyor. Hava şartlarından dolayı ne kadar işlek göremedik. Onun dışında çok şirin heykeller var.


Dalgalar geliyor!!!Yerel lezzetleri maalesef deneyemedik. Türk restoranlarında bir şeyler atıştırdık. Ki önceden araştırmış hazırlıklı gitmiştim. Ama kısmet olmadı, denk gelmedi falan filan :) Severek takip ettiğim yeme-içme blogu OBURCAN'dan bu konu hakkında buradan ve buradan detaylı iştah açıcı bilgiler alabilirsiniz. Ayrıca yemek isimlerine aşinalık için Arda Türkmen'in de yazısını okuyun.

Gezdik, yedik, içtik  ne alacağız peki biz buradan dediğinizi duyar gibiyim :) Vergiden dolayı içki, sigara ve benzin çok ucuz Gürcistan'da. Bunlardan sadece benzini kara çevirebildik. Çünkü içki ve sigara için (3 gün ülkede konaklamadığınız takdirde) çıkışta sorun çıkabileceği yazıyordu. Cesaret edemedik, bir sıkıntı yaşarsak ağzımızın tadı kaçsın istemedik. Armutlu gazoz aldık alkolsüz. Tadını beğendik. Ama bir daha ister miyim bilemiyorum :) Benzin bitmeye yakın gittik, dönerken de fulledik depomuzu. Bizim durduğumuz yer Wissol'du. Ve bir sorun yaşamadık. Yarı yarıya bir fiyatla karşılaşınca ödediğiniz vergileri tekrar bir sorgular oluyorsunuz.

Gürcistan'dan çıkış oldukça kötü bir deneyimdi. Girişteki kuralsızlık yerini terbiyesizliğe bıraktı :( Gürcü vatandaşlar yüzünden ezilme tehlikesi geçirdik. O anı pek hatırlamak istemiyorum, gezimizi güzel hatırlamak için. Armutlu gazoz poşetlerinin hepsini arabaya koymadım nedense elimde de bir poşet vardı, gümrük memuru da kontrol etti alkol mu almışım ne almışım acaba diye. Aklınızda bulunsun, evrene ne mesaj gönderirseniz başınıza gelir :D

Vakit azlığından gidemediğimiz yerlerin başında Botanik Bahçe var. Elbette çok daha değişik bitkiler görecektim gitseydim ama Rize yeşili beni doyurdu heralde çok üzülmedim. Fakat bir kaç şehrin ikonik bina ve heykellerini göremediğim için üzüldüm. Devlet binalarının bile güzel olduğu bir şehirden bahsediyoruz burada :)

Karadeniz turu yapanların 1 günlerini ayırıp gezmelerini tavsiye edeceğim bir yer Batum. Ama eğer imkanınız varsa bir gece kalın sabah erkenden kapı sakinken dönün. Evet sınır kapısı beni çok bunalttı :)

Belki bir daha gideriz hı Mustafa? UÇAKLA ama :)

Sevgiler
Merve

Yorumlar

Piece Of Instagram

Piece Of Cake Facebook