Kendime Notlar

Yeni yıla girerken insanların umutlarını tavan yapan, onlara önümüzdeki sene için türlü hayaller kurduran bir kurgu var. Aslında bir kaç ay önce de alabileceğiniz kararları, size o sene uygulamaya yönelik aldıran listeler. Böyle anlatınca bütün bunlara karşıymışım gibi bir algı oluşmasın, aksine seviyorum ve herkesin bu moda girmesini de istiyorum çünkü hepimizin bir motivasyon kaynağına ihtiyacı var. Elimizdeki tüm kaynakları tükettik. Motive olmaya açız resmen.

İş çıkışı 10 dakikalığına markete uğrayacaksam bile liste yapan bir insan olduğum için, yeni yılda da kendime liste yapmaya bayılıyordum.

"2 ülke - 3 farklı şehir gezeceğim"
"Haftada 4 gün spor yapacağım."
"Ayda 5 kitap bitireceğim."

Liste yapıyordum; her sene sonuna doğru da listede yapamadıklarıma bakıp kendimi suçluyordum, kendimi beceriksiz hissediyordum. Beni motive etmesi gereken şey, beni aşağı çekmeye başlamıştı.

Daha gerçekçi, daha minimal listelerde buldum çareyi.

Yazarken de, yaşarken de yormayan listeler yaptım. Hedeflere ulaştıkça insani bir tatmin duydum. Oh dedim başardım. Kendimi rakamlara kısıtlamadım. Yapabildiğim kadar, okuyabildiğim kadar, gidebildiğim kadar... Yani yazıp bir şeyleri unutmak değil de, elinden geldiği kadar, imkanlar yettiği kadar.

Bu sene de kendime bir kaç not bırakayım. Sene ortasından okuyup, vay be iyi gidiyorum diyebileyim diye.

Gereksiz harcamaları kısıtlamak hatta mümkünse yok etmek!

Ne kadar gereksiz harcamalar yaptığımı, oturup tek tek kredi kartı ekstrelerimden ortaya çıkarıp listelesem kendimden nefret edebilirim. Onun yerine farkına varıp kendimi frenlemeye başlamak daha yumuşak bir davranış oldu.

Çok basit bir denklemi var bu işin : para harcadıkça - paraya bağımlı oluyorsunuz. Para kazanmak için yaptığınız işinize de bağımlı oluyorsunuz. Eğer size düzenli gelen bir gelir yoksa (kira-aile şirketi vs), her türlü olumsuzluk, mutsuzluk vs rağmen işinize bağımlı bir şekilde hayatınıza devam ediyorsunuz. Bu harcamalar gereksiz ve yersiz ise; suçluluk ve huzursuzluk tavan yapıyor.

Amacım bunu minimuma indirip, iç huzurumu geri kazanmak, bağımlılıklarımı azaltmak ve hatta belki de para biriktirmek :)

Deneysel, hobi ve ansiklopedi tarzında kitaplar okumak.

Son 3 senedir Goodreads sitesinde yıllık kitap okuma hedefleri koyuyorum. Genelde klasiklerden okumadıklarımı, o sene sevdiğim yazarın yeni çıkan kitaplarını listeye alıyordum. Bu sene bu listeye ek olarak, hobilerimle, örneğin sevdiğim içeceklerle ya da hayran olduğum sanatçılarla ilgili bulabildiğim ve beğendiğim kitapları okuyacağım.

Kahvenin çekirdeklerini, kavururken neler yapıldığını, hangi şarabın hangi üzümden yapıldığını, nelerle içmenin daha keyifli olduğunu bilmek istiyorum. Bilgi beni sakinleştiriyor, çünkü kendimle barışık bir insan yapıyor. Kendimi 32.5 yaşında tanımam da hep bu ezberci eğitim sistemi yüzünden bence.

Evdeki fazla eşyalardan kurtulmak için Marie Kondo'yu eve çağırmak zorunda kalmamak!

Arkadaşım bu kadar zor mu? Zor valla. Bir boğa burcu olarak resmen minik tokalarla, tshirtlerle, uçak biletleri ile gönül bağı kurmuşum. ATAMIYORUM. Bağış yapacaklarımı çok rahat yapıyorum. Çünkü bir amacı var. Ama iş çöpe atmaya gelince, mantığımı kaybediyorum, fonda Coşkun Sabah'tan "Anılar" çalıyor. Bu sene için en büyük değişimim, bu tabumu yıkabildiğimde olacak.

Sağlıklı beslenmek!!

Sağlıklı beslenmenin tek bir kuralı var; açıklıyorum : öğünleri planlamak. Kahvaltınızı hazırlamak, mümkünse evde yapmak, ara öğünleri evde hazırlayıp ya da paketleyip yanınızda taşımak. Ben öğle yemeklerimi evden götürdüğüm zaman zayıflıyorum. Değişmeyen gerçeğim. Evde hep yemek oluyor ama ben akşama yemek kalsın mantığı ile çoğu zaman almıyorum yanıma. Bunu bir alışkanlık haline getirebilsem -yani işe götürmek için ekstra bir şeyler pişirmeyi- kendim için çok büyük bir iyilik yapmış olacağım.

İdil ile gezebildiğimiz kadar gezmek :)

İdil arabayı ve yolculuğu seven bir çocuk oldu en başından beri. Şu sıralar "ben"liğini bulmaya çalıştığı için bu sene bizi zorlar mı bilmiyorum ama aklımızdaki şehirlere ve ülkelere gitmek için para ve zaman biriktirmeye başladık bile. Allah'ım nolur gidelim hepsine. Ayrıca 8 yıldır burnumuzun dibindeki Safranbolu'yu merak eden Merve, etmeyen Mustafa'yı ikna edebilsin amin.

Blog'a daha sık yazı yazabilmek de girer bu listeye!

Her şeyden, hepsinden öte, sağlıklı olalım gerçek anlamda diğer her şey boş 💜

Görsel kaynağı için : Stacie Swift

Yorumlar

Piece Of Instagram

Piece Of Cake Facebook